top of page

Relacja: cykl warsztatów Mozaika Klimatyczna w Gdańsku

W październiku, we współpracy z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie, przeprowadziliśmy cykl trzech warsztatów Mozaika Klimatyczna. Ta pierwsza dla nas współpraca z Fundacją przebiegła bardzo sprawnie i owocnie - dziękujemy za zaproszenie i liczymy na kolejne wspólne projekty w przyszłości!


Emilia Jankowska i Anna Desogus - moderatorki warsztatu Mozaika Klimatyczna


Październikowy projekt odbył się w ramach międzynarodowej kampanii #ClimateOfChange, czyli #KlimatNaZmiany. Partnerem był Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter, który udostępnił nam przestrzeń do wydarzeń - dziękujemy! Mieliśmy przyjemność pracować w salach "Gdynia" oraz "Crazy Room" - w obydwóch było nam bardzo wygodnie - polecamy!


Każdy z trzech warsztatów rozpoczęliśmy od prezentacji poprowadzonej przez Joannę Szabuńko z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. Uczestnicy dowiedzieli się więcej o różnych działaniach Fundacji oraz poznali przydatne publikacje - wiele z polecanych materiałów można znaleźć TUTAJ.Po wprowadzającej prezentacji przechodziliśmy do warsztatu Mozaika Klimatyczna, który prowadzony był przez certyfikowane moderatorki z Circular Together - Annę Desogus i Emilię Jankowską. Warsztat został stworzony przez Cedrica Ringenbacha, założyciela stowarzyszenia Climate Fresk i oparty jest na raportach IPCC (Intergovernmental Panel for Climate Change), czyli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu. IPCC to naukowe ciało doradcze powołane przy ONZ w 1988 roku i uznane na całym świecie za główny autorytet naukowy w temacie klimatu. Mozaika Klimatyczna pozwala na poznanie kluczowych elementów nauki o klimacie oraz zrozumienie wielu zależności przyczynowo skutkowych.


W ramach projektu odbyły się trzy warsztaty dla trzech różnych grup.

 

Warsztat 1 - odbył się 27.10 dla grupy przedstawicieli Związku Harcerstwa Polskiego. Z ZHP mamy przyjemność współpracować już po raz kolejny. W przeszłości szkoliliśmy kilka grup harcerzy w tematyce redukcji odpadów i zero waste. Kibicujemy działaniom Zespołu ds. etyki środowiskowej "Nadzieja" Chorągwi Gdańskiej. 
"Mozaika Klimatyczna otwiera pomiędzy uczestnikami inspirujący dialog dotyczący m.in. możliwości zmian lokalnych i globalnych na rzecz zapobiegania postępującemu kryzysowi klimatycznemu."

Rozanna Kołodziej

 

Warsztat 2 - odbył się 28.10 dla grupy z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. W październiku mieliśmy też przyjemność prowadzić zajęcia z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym dla klas przygotowujących się do matury międzynarodowej w tejże szkole. 
"Bardzo cenny warsztat, wyszedłem z niego ze znacznie większą świadomością różnorodnych zależności pomiędzy działaniami człowieka a klimatem i naturą. Wartościowym elementem była praca zespołowa umożliwiająca przyswojenie dużej dawki wiedzy opartej na raportach IPCC w przystępny sposób. Szczerze polecam Mozaikę Klimatyczną!"

Adrian Michalczuk

 

Warsztat 3 - odbył się także 28.10, była to grupa otwarta - na ten warsztat prowadzone były otwarte zapisy i powstała bardzo ciekawa i różnorodna grupa. 

Kto sam chciałby wziąć udział w warsztacie Mozaika Klimatyczna, lub kto jest zainteresowany zorganizowaniem warsztatu we własnej firmie, organizacji, instytucji - zapraszamy do kontaktu! Szczegóły dot. warsztatu można znaleźć TUTAJ.

 

Cykl warsztatów Mozaika Klimatyczna był częścią kampanii #KlimatNaZmiany współfinansowanej ze środków programu DEAR Komisji Europejskiej oraz dotacji NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.129 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page