top of page

Myć? Zgniatać? Jak wyrzucać odpady do śmietników.

Trzy proste zasady

Podczas prowadzonych przez nas wykładów i warsztatów z zakresu segregacji odpadów uczymy trzech zasad dotyczących tego jak prawidłowo wyrzucać odpady tak, by zwiększyć ich szanse na recykling.


Te trzy zasady to: OPRÓŻNIJ – ODDZIEL - ZGNIEĆ


1. Opróżnij – nie musisz myć, ale pamiętaj by opróżnić opakowanie z ewentualnych pozostałości tego, co w nim było.


Przykłady:

  • Jeżeli pojawiła się pleśń na jedzeniu pozostałym od dawna w słoiku (cóż za przeoczenie!) - opróżnij z zawartości zanim wyrzucisz słoik do pojemnika na szkło.

  • Jeżeli wyrzucasz karton po przesyłce dostarczonej przez kuriera - usuń ewentualne plastikowe czy styropianowe wypełnienia zanim karton trafi do pojemnika na papier. (Przy okazji - najlepiej przy zamawianiu przesyłek zaznaczaj w uwagach, że prosisz o mądre zapakowanie bez zbędnego plastiku, a jeżeli już taki się pojawi - postaraj się wykorzystać go ponownie lub przekazać komuć, komu sie przyda do jakiś kolejnych wysyłek.)

Jak zaznaczyliśmy, mycie przed wyrzuceniem zdecydowanie nie jest konieczne. Jeżeli chcesz, możesz opłukać opakowania, jeżeli np. wytwarzasz mało odpadów i rzadko je wynosisz i chcesz uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych zapachów.


2. Oddziel – jeżeli rozpoznajesz w jednym odpadzie materiały różnego typu, oddziel je od siebie.


Dotyczy to zarówno tych odpadów, które rozdzialamy do różnych pojemników, jak i tych odpadów, które razem trafiają do tego samego pojemnika.Oznacza to więc, że zasadę oddzialania stosujemy do:


a) materiałów z różnych frakcji, czyli na przykład oddzielenia metalowej zakrętki, która powinna trafić do pojemnika żółtego od szklanego słoika, który powinien trafić do pojemnika zielonego;


b) materiałów z tej samej frakcji, które widocznie się od siebie różnią, czyli na przykład w przypadku opakowania po plasterkach żółtego sera, oddzielenie folii od tacki z twardszego plastiku i wrzucenie obydwóch do pojemnika żółtego.


*** Wyjątek***

Plastikowe zakrętki - czy to na plastikowych butelkach, czy na tetrapakach - nie usuwamy ich, lecz po opróżnieniu zawartości opakowania i po jego zgnieceniu, lekko zakręcamy. Zakrętki wyrzucane luzem, z racji że są tak małe, często gubią się w wieloetapowym procesie segregacji, sortowania i przygotowania do recyklingu.


3. Zgnieć – to co się da, a więc przykładowo plastikowe butelki, tekturowe pudła, czy opakowania typu tetrapack, potocznie nazywane kartonami, np. takie po mleku czy sokach.

(Przy okazji - opakowania tetrapack to opakowania wielomateriałowe i powinny trafiać do pojemnika żółtego, a nie do pojemnika niebieskiego.)


Dzięki zgniataniu odpadów pojemniki będą się zapełniać wolniej, nie będzie problemu z odpadami wysypującymi się z koszy.Mamy nadzieję, że te trzy proste zasady, OPRÓŻNIJ - ODDZIEL - ZGNIEĆ, będą dla Was przydatne!


Staramy się zawsze przekazywać Wam informacje bazujące na wiedzy zdobywanej bezpośrednio u samorządów, w zakładach utylizacji, u firm zajmujących się recyklingiem i w innych wiarygodnych źródłach. Zdarzyć się jednak może, że Wasza gmina będzie mieć jakieś specyficzne zalecenia odbiegające od naszych – w tym wypadku, dajcie znać! Zawsze nas to interesuje.


59 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page